"Regionalny Program Operacyjny Województwa ¦l±skiego -
realna odpowied¼ na realne potrzeby"

Beneficjent projektu



  Archiwum

Najlepsze ¿yczenia, samych radosnych doznañ
z okazji ¦wi±t Bo¿ego Narodzenia,
szampañskiego Sylwestra
oraz wszystkiego co dobre i piêkne
na ka¿dy dzieñ nadchodz±cego
Nowego, 2010 Roku



sk³ada

zespó³ projektu "Rydu³towskie spotkania Kulturalne na pograniczu"
oraz
pracownicy Rydu³towskiego Centrum Kultury





7 grudzieñ 2009 r. - Poetycko o koncercie

W wigiliê dnia ¦w. Miko³aja - ten najpopularniejszy biskup Miry - porwa³ nas w podró¿, której przewodnikiem nie by³ nadajnik GPS - ale klucz wiolinowy pewnie trzymany w rêku pe³nej uroku Pani Profesor Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz. Miejsce startu Rydu³towy: ul. Raciborska 369, cel podró¿y... wyspy zaczarowane naszej wyobra¼ni.

Podró¿ zaprowadzi³a nas za spraw± muzyki w ¶wiat fiordów, run i sag Skandynawii. Gdzie niczym malarz impresjonista pos³uguj±cy siê ¶wiat³em i kolorem odmalowa³ Grieg niepowtarzalny klimat swojej ojczyzny. Z fiordów Norwegii rzucili¶my siê w odmêt oceanu. Nie potrzeba Jacqa Custeau, ani nawet kapitana Nemo by dziêki muzyce zanurzyæ siê w oceanicznej g³êbi wyczarowanej muzyk±. Z g³êbi oceanu ju¿ tylko krok na drug± stronê Atlantyku - USA - gdzie mieszka i tworzy - prawdziwy cz³owiek renesansu muzyki prze³omu wieków - Chick Corea. Pani Profesor na zadanie domowe zostawi³a nas z i¶cie "kryminaln± zagadk±" - odnalezienia taktów urodzonego w Zabrzu nomen omen 5 grudnia 1956 r., Krystiana Zimermana, wplecionych w muzykê swojego amerykañskiego przyjaciela. ¦wiêty Miko³aj (znany równie¿ jako patron ¿eglarzy i podró¿ników) szczê¶liwie po dwóch godzinach podró¿y odprowadzi³ nas na powrót do sali koncertowej.

Dobry to pocz±tek spotkañ z "kultur± na pograniczu". Przekraczajmy te granice dalej i niech ¦wiêty Miko³aj patronuje tej podró¿y.

Zastêpca koordynatora Projektu
Maciej Porêba


Otwarcie festiwalu Koordynator Projektu Joanna Marcisz wita zgromadzonych uczestników warsztatów Na scenie pierwsza uczestniczka warsztatów Kroki walca stawiane przez uczestników warsztatów 4.12.2009 r. Uczennice z orlovskiej szko³y muzycznej w duecie 4.12.2009 r. warsztaty muzyczne prowadzone przez prof. Gabrielê Szendzielorz-Jungiewicz. 4.12.2009 r. warsztaty muzyczne prowadzone przez prof. Gabrielê Szendzielorz-Jungiewicz. Pokaz alternatywnej techniki grania na fortepianie Badanie mo¿liwo¶ci sonorystycznych instrumentu Zapoznanie uczniów z technik± fortepianu preparowanego Przerwa podczas warsztatów Uczestnicy warsztatów wykonuj± kompozycjê pt. Fabryka o³owianych ¿o³nierzyków 4.12.2009 r. podsumowanie dnia warsztatowego w Go¶cinnym Domu Podsumowanie zajêæ w Go¶cinnym Domu Podziêkowania dla pani Anny Urbañczyk za pomoc merytoryczn± i organizacyjn± podczas festiwalu Prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz podczas udzielania wywiadu dla TVT 5.12.2009 r. od prawej: Joanna Urbañska-Mikszta i Ksenia Wiêcek w trakcie koncertu Joanna Urbañska-Mikszta w trakcie koncertu 5.12.2009 r. Akompaniuje Ksenia Wiêcek 5.12.2009r. Dyrektor Janina Chlebik-Turek zaprasza na scenê prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz Prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz wita zgromadzonych w Sali Kameralnej melomanów Prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz podczas sobotniego koncertu Arty¶ci i uczestnicy warsztatów podczas koncertu 5.12.2009 r. 5.12.2009 r. od lewej: prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, Ksenia Wiêcek, Joanna Marcisz, Henryk Niesporek
Rozmowy przy fili¿ance kawy Od lewej: Maciej Porêba, Janina Chlebik-Turek, prof. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz oraz Joanna Marcisz Od prawej: Joanna Marcisz, prof.. Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, Janina Chlebik-Turek, Maciej Porêba




Fortepian W dniach 4 i 5 grudnia 2009 r. odby³ siê I Miko³ajowy Festiwal Muzyczny pod patronatem wybitnego, ¶wiatowej s³awy kompozytora, Honorowego Obywatela Miasta Rydu³towy, Henryka Miko³aja Góreckiego. By³o to pierwsze dzia³anie kulturalne w ramach projektu. Festiwal mia³ na celu pog³êbienie wiedzy i zdobycie nowych umiejêtno¶ci interpretacyjnych wspó³czesnej muzyki fortepianowej.
Warsztaty muzyczne, w dniu 4 grudnia 2009 r., dla uczniów klas fortepianu Szkó³ Muzycznych I stopnia, stowarzyszeñ i organizacji muzycznych poprowadzi³a profesor Gabriela Szendzielorz - Jungiewicz z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z placówek kszta³cenia muzycznego z Rydu³tów, Rybnika i Orlovej oraz ich nauczyciele.

Ka¿dy z uczestników przygotowa³ jeden lub dwa utwory kompozytorów wspó³czesnych, które zaprezentowa³ przed warsztatow± publiczno¶ci±. Pani profesor analizowa³a technikê gry ka¿dego z uczestników staraj±c siê udzieliæ rad i ukierunkowaæ m³odych pianistów. Prowadz±ca warsztaty zapozna³a uczniów z ide± fortepianu preparowanego. Wykonawcy nie wykorzystuj± instrumentu w tradycyjny sposób, ale wykonuj± utwór wykorzystuj±c struny, peda³y i dodatkowe instrumenty takie jak pa³eczki, tacki, dzwoneczki, klekotki, grzechotki i kije deszczu. Warsztaty trwa³y do godziny 15.30. Po po³udniu wszyscy uczestnicy warsztatów muzycznych dokonali podsumowania "dnia muzycznego". Profesor Szendzielorz-Jungiewicz wybra³a uczniów, którzy mieli zaprezentowaæ siê podczas sobotniego koncertu. Zaproponowana przez organizatorów forma warsztatowa spotka³a siê z dobrym przyjêciem i akceptacj± ze strony pedagogów z placówek muzycznych.

Natomiast w sobotnie popo³udnie o godzinie 16.00 w Sali Kameralnej RCK odby³ siê koncert, na który licznie przybyli zaproszeni go¶cie i mieszkañcy miasta. Na koncercie by³o 100 osób, sala nie pomie¶ci³aby ju¿ wiêkszej ilo¶ci s³uchaczy.
W koncercie wyst±pili uczestnicy warsztatów:
Dawid Pawliczek z "Krakowiakiem" Szymanowskiego
Krystyna Hudeczkova z utworem M. Dlouhýgo "Weso³y potoczek"
Duet: Piotr Marcol i Karolina W±troba z "Ma³± suit± op. 18", J. Gar¶ci
Adam Dzier¿êga z "zteropalcówk±" Lutos³awskiego
Krystyna Hudeczkova, Dawid Pawliczek, Adam Dzier¿ega, Agnieszka Pêka³a z utworem "Dno oceanu" na fortepian preparowany
Agnieszka Penka³a "Przygotowanie kimona na ¶wiêto nowego roku" Janiny Gar¶ci

oraz go¶cie:
Olga Frydrychowicz z I czê¶ci± koncertu fortepianowego A-moll Edward Griega
Ksenia Wiêcek i Joanna Urbañska-Mikszta z "Canzon±" Maxa Brucha, "Rapsodi± wêgiersk±" Davida Poppera i "Grave" Witolda Lutos³awskiego.

Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz zaprezentowa³a utwory:
Bogus³awa Schaeffera "Sonatina", Igora Strawiñskiego "Tango", Marka Stachowskiego "5 ma³ych walców", Chicka Corea "Children’s Song nr 2,4,17,18" i Romualda Twardowskiego "Campane I".

Koncert bardzo podoba³ siê s³uchaczom, co potwierdzi³y gromkie brawa. Organizatorzy zaprosili wszystkich do udzia³u w II edycji Festiwalu, który odbêdzie siê w ramach projektu w 2010 r.



27 listopada 2009 r. zakoñczono przyjmowanie zg³oszeñ uczestników warsztatów muzycznych. Pe³na lista uczestników w zak³adce I Miko³ajowy Festiwal Muzyczny - zobacz.



24 listopada 2009 r. Burmistrz Miasta Rydu³towy Kornelia Newy i Dyrektor RCK Janina Chlebik-Turek skorzysta³y z zaproszenia Szko³y Muzycznej w Orlovej na czesko-s³owacko-polski koncert wychowanków szkó³ muzycznych.



16 listopada 2009 r. rozstrzygniêto przetarg nieograniczony na zapewnienie us³ug gastronomicznych w trakcie imprez i wydarzeñ kulturalnych realizowanych w ramach projektu. Przetarg wygra³ Zak³ad Robót Specjalnych Budowlanych sp. z o.o. (Hotel & Restauracja "Go¶cinny Dom").



6 listopada 2009 r. wizyta Dyrektora RCK i Koordynatora Projektu w Orlovej podczas wystawy stowarzyszeñ. W trakcie wystawy przeprowadzono rozmowy z Prezesem i Przedstawicielami Polskiego Zwi±zku Kulturalno-O¶wiatowego na temat ich udzia³u w projekcie. Delegacja spotka³a siê z Dyrekcj± Szko³y Handlowej w Orlovej w celu zobaczenia Sali w której zaplanowano zorganizowanie Balu Polskiego 16 stycznia 2010 r. Delegacja uda³a siê na spotkanie z Dyrekcj± Szko³y Muzycznej w Orlovej aby przedstawiæ program I Miko³ajowego Festiwalu Muzycznego i przekonaæ nauczycieli klasy fortepianu do przygotowania grupy uczniów do udzia³u. Dzia³anie to zakoñczy³o siê sukcesem.

Og³oszono przetarg nieograniczony na zapewnienie us³ug gastronomicznych w trakcie imprez i wydarzeñ kulturalnych realizowanych w ramach projektu.



W pa¼dzierniku i listopadzie przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami mediów (Radio Vanessa, Polecamy.net, Kluka, Na Ratuszu, Nowiny Wodzis³awskie, Radio 90) w celu podpisania umów dotycz±cych umów projektu.



20 pa¼dziernika 2009 r. odby³o siê spotkanie Dyrektora RCK i Koordynatora Projektu z przedstawicielami stowarzyszeñ i organizacji pozarz±dowych dzia³aj±cych na terenie miasta Rydu³towy. Omówiono projekt i przedstawiono szczegó³owy kalendarz imprez. Zaproponowano przedstawicielom organizacji wspó³pracê w ramach projektu. Poproszono stowarzyszenia o okre¶lenie swojej roli w dzia³aniach projektu.



Dnia 11 sierpnia 2009 r. Rydu³towskie Centrum Kultury otrzyma³o informacjê o decyzji Zarz±du Województwa ¦l±skiego o przyznaniu ¶rodków na realizacjê projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu".

Po otrzymaniu decyzji rozpoczêto prace przygotowawcze do realizacji projektu. Podpisano umowy z osobami prowadz±cymi projekt.
Patronat medialny












Strona g³ówna   |    O projekcie   |    Aktualno¶ci   |    Kalendarz imprez   |    Galeria   |    Archiwum   |    Kontakt
stat4u
Projekt i wykonanie:
Projektowanie stron internetowych