"Regionalny Program Operacyjny Województwa ¦l±skiego -
realna odpowied¼ na realne potrzeby"

Beneficjent projektu



  Aktualno¶ci

Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta Rydu³towy

W sobotê, 5 lutego o godzinie 20.00 w Restauracji Go¶cinny Dom rozpocz±³ siê Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta Rydu³towy, bêd±cy ostatni± imprez± w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu". Burmistrz Miasta Kornelia Newy powita³a go¶ci, dziêkuj±c jednocze¶nie za przyjêcie zaproszenia. Burmistrz Rydu³tów Kornelia Newy, Dyrektor Rydu³towskiego Centrum Kultury Janina Chlebik - Turek i koordynator projektu Joanna Marcisz podziêkowa³y przedstawicielom partnerskiej Or³owej za zaanga¿owanie, przychylno¶æ i wspó³pracê w czasie realizacji projektu, podziêkowania przyj±³ wicestarosta Or³owej Miros³aw Kolacek.

Na balu obecni byli go¶cie z Ko³a Miejscowego Polskiego Zwi±zku Kulturalno O¶wiatowego w Or³owej i Kongresu Polaków w Republice Czech, którzy aktywnie w³±czali siê w organizacjê wydarzeñ kulturalnych w ramach projektu. Rydu³towskie Centrum Kultury z³o¿y³o równie¿ podziêkowania na rêce Andrzeja Zaj±ca, doceniaj±c jego zaanga¿owanie i wspieranie idei i celów projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu". Organizatorzy w kilku s³owach przypomnieli wydarzenia kulturalne w ramach projektu, które odby³y siê od grudnia 2009 roku, poprzez ca³y rok 2010, a¿ do 5 lutego 2011.

Oprawê artystyczn± balu zapewni³ zespó³ "Moment", z liderem Joachimem Perlikiem, znanym publiczno¶ci z programu TVP 1 "Jaka to melodia?" Zespó³ przedstawi³ fragmenty widowiska muzycznego "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", które oddaje klimat polskiego okresu miêdzywojennego i przypomina znane przeboje z tego okresu, miêdzy innymi "Umówi³em siê z ni± na dziewi±t±, "Ja siê bojê sama spaæ", "Cicha woda", "Ju¿ nigdy", W ma³ym kinie". Znane piosenki za¶piewali Ludmi³a Ma³ecka i Joachim Perlik, a akompaniowali im Artur Gruziñski na instrumentach klawiszowych, Wies³aw Mekka na saksofonie, Andrzej Sobczyñski na gitarze basowej, i Józef Eliasz na perkusji. W programie wziê³a udzia³ para taneczna Karolina i Robert Linowscy ze szko³y tañca towarzyskiego w Bydgoszczy pod nazw± Studio Bailamos". Zaprezentowali kilka tañców i poprowadzili krótk± lekcjê charlestona i walca, co spotka³o siê z sympati± i dobrym przyjêciem go¶ci. Zespól gra³ równie¿ wspó³czesne przeboje do tañca. Uczestnicy Miêdzynarodowego Balu Burmistrza docenili wysoki poziom muzyczny zespo³u "Moment" i towarzysz±cej mu pary tanecznej, czêsto nagradzaj±c artystów brawami. Zabawa w miêdzynarodowym gronie by³a udana, bal w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu" wpisa³ siê w tradycjê balów burmistrzowskich organizowanych w Rydu³towach nie po raz pierwszy.



W pi±tek 28 stycznia 2011 r. w Rydu³towskim Centrum Kultury rozpoczê³a siê dwudniowa Impreza filmowa.

Pierwszego dnia w ramach "Festiwalu Komedii Czeskiej i Polskiej" mo¿na by³o zobaczyæ: "Zgorszenie publiczne" (re¿. Maciej Prykowski), "Czeski sen" (re¿. Vit Klusak) i "Operacjê Dunaj" (re¿. Jacek G³omb), film bêd±cy koprodukcj± polsko-czesk±. Po projekcji "Zgorszenia publicznego" zorganizowano spotkanie z aktork± Dorot± Pomyka³±, odtwórczyni± jednej z g³ównych ról, ciotki Lucy. Publiczno¶æ bardzo ¿ywo i spontanicznie reagowa³a, zadaj±c aktorce pytania m.in. o pracê na planie filmowym, o jej stosunek do ¦l±ska, plany zawodowe. Natomiast przed projekcj± filmu "Czeski sen" dr Jan Lewandowski, filmoznawca, animator kultur, wyk³adowca akademicki, wyg³osi³ wyk³ad o specyfice nowego czeskiego kina. Dr Lewandowski podczas wyst±pienia nakre¶li³ szerszy kontekst, odwo³uj±c siê do kina Milosa Formana, Petra Zelenki, Jizego Menzla. Wykaza³ te¿ wp³ywy "Mistrzów" w¶ród m³odych czeskich re¿yserów i tematy poruszane przez twórców w swoich produkcjach filmowych.

Drugiego dnia imprezy filmowej podczas "Przegl±du Filmów o ¦l±sku" mo¿na by³o zobaczyæ filmy: "Benek" (re¿. Robert Gliñski), "Z odzysku" (re¿. S³awomir Fabicki) i "Drzazgi" (re¿. Maciej Pieprzyca). Przed pierwsz± projekcj± z prelekcj± "Czy istnieje kino ¶l±skie?" wyst±pi³ dr Jan Lewandowski, który zaproponowa³ definicjê kina ¶l±skiego, przywo³uj±c znane obrazy filmowe. Filmoznawca analizowa³ kino Kazimierza Kutza, wspomnia³ te¿ o scenach z "Angelusa" Lecha Majewskiego, które krêcone by³y w Rydu³towach na ha³dzie "Szarlota".

Du¿e zainteresowanie imprez± filmow± ¶wiadczy o dobrze dobranym repertuarze. Organizatorzy maj± nadziejê, ¿e impreza filmowa zapocz±tkuje tradycjê festiwali filmowych i spotkañ mi³o¶ników X Muzy w Rydu³towach.



21 stycznia 2011 r. odby³a siê promocja folderu "Rydu³towskie stowarzyszenia i inne organizacje pozarz±dowe". Jest to ju¿ trzecia pozycja wydawnicza przygotowana w ramach realizowanego przez Rydu³towskie Centrum Kultury projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu". W folderze znalaz³y siê informacje na temat wiêkszo¶ci aktywnie dzia³aj±cych w Rydu³towach stowarzyszeñ i organizacji pozarz±dowych. Na spotkaniu promocyjnym by³o obecnych ok. 70 przedstawicieli stowarzyszeñ oraz Zastêpca Burmistrza Miasta Rydu³towy Henryk Hajduk.

Korzystaj±c z okazji, w trakcie spotkania promocyjnego Dyrektor RCK, Janina Chlebik-Turek i Koordynator Projektu, Joanna Marcisz podziêkowa³y za wspó³pracê i ¿yczliwo¶æ okazan± przy realizacji projektu najbardziej zaanga¿owanym w organizacjê poszczególnych wydarzeñ stowarzyszeniom: Klubowi Pikotki, Ko³u Gospodyñ Wiejskich Rydu³towy-Radoszowy, Chórowi Mieszanemu Lira, Towarzystwu ¦piewu CECYLIA, OSP w Rydu³towach i OSP w Radoszowach. Obecni na spotkaniu cz³onkowie stowarzyszeñ wymieniali wzajemnie do¶wiadczenia i promowali swoje organizacje, deklarowali te¿ chêæ wspó³pracy z RCK w przysz³o¶ci. Henryk Hajduk i Janina Chlebik-Turek podkre¶lili rangê stowarzyszeñ w ¿yciu miasta, aktywizacji mieszkañców i promowaniu Rydu³tów nie tylko w Regionie.



14 stycznia w Rydu³towskim Centrum Kultury "Feniks" odby³ siê ostatni z jedenastu koncertów tematycznych z cyklu "Muzyczny ¦l±sk a Europa" prezentowanego w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu " wspó³finansowanego przez Uniê Europejsk±. Koncert "Melodie ¶l±skie" w wykonaniu znanego ze ¶l±skich list przebojów zespo³u "Karpowicz Family" zgromadzi³ pe³n± widowniê .Publiczno¶æ dobrze siê bawi³a, ¶piewaj±c piosenki razem z wykonawcami. Koncert grupy "Karpowicz Family" sk³ada³ siê z dwóch czê¶ci, w przerwie pomiêdzy wystêpami doros³ych wykonawców wyst±pili najm³odsi rydu³towscy arty¶ci. Aplauz publiczno¶ci wzbudzi³ wystêp dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 im. Marii Kownackiej w Rydu³towach. Przedszkolaki wyst±pi³y w wi±zance tañców i piosenek ¶l±skich, krakowskich i góralskich, prezentuj±c umiejêtno¶ci taneczne, wokalne i piêkne stroje. Wystêp dzieciêcy przygotowa³y panie Patrycja Salwiczek, Danuta Marcisz i Miros³awa Cebula.

Ostatni koncert tematyczny nie by³ ostatnim wydarzeniem kulturalnym w ramach projektu, jednak sta³ siê okazj± do dokonania pierwszego podsumowania. Dyrektor RCK "Feniks" Janina Chlebik - Turek i koordynator projektu Joanna Marcisz przypomnia³y wszystkie zrealizowane wydarzenia kulturalne - 11 koncertów tematycznych, dwie edycje Miko³ajowego Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego, plener fotograficzno-malarski i wystawê poplenerow±, konferencjê popularnonaukow± "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit", Forum Stowarzyszeñ, Skakankê Rock Festiwal, bal Polski w Or³owej, Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta Rydu³towy, 3 prezentacje - rêkodzie³a, dorobku twórców ludowych i nieprofesjonalnych, obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej oraz obyczaju ¶wi±tecznego w Or³owej. Zaprezentowa³y równie¿ wydawnictwa opublikowane w ramach projektu - ksi±¿kê "Wielkie maszkiecenie w Rydu³towach" i "Do¶wiadczyæ pogranicza", bêd±c± pok³osiem konferencji. Zapowiedzia³y tak¿e promocjê folderu "Rydu³towskie stowarzyszenia i inne organizacje pozarz±dowe", która odbêdzie siê 21 stycznia o godzinie 16.30. w Sali kameralnej RCK. Na promocjê folderu zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich stowarzyszeñ i organizacji pozarz±dowych, które zosta³y opisane w wydawnictwie. Jest to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo w Rydu³towach , stanowi±ce zbiór informacji o dzia³alno¶ci stowarzyszeñ w mie¶cie. Folder przedstawia 34 rydu³towskie stowarzyszenia. W czasie koncertu zareklamowano równie¿ Imprezê filmow± - Festiwal Komedii Czeskiej i Polskiej. Przegl±d Filmów o ¦l±sku" w dniach 28 i 29 stycznia. Po koncercie chêtni do udzia³u w imprezie filmowej dostali bezp³atne wej¶ciówki. Jak zwykle po koncercie realizowanym w ramach projektu, na go¶ci czeka³ poczêstunek.

Ostatni z zaplanowanych w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu" koncertów tematycznych zarówno organizatorzy jak i widzowie uznali za udany.



Relacja z II Miko³ajowego Festiwalu Muzycznego

3 i 4 grudnia 2010 r. w Rydu³towskim Centrum Kultury odby³a siê druga edycja Miko³ajowego Festiwalu Muzycznego im. Henryka Miko³aja Góreckiego. Podobnie jak w poprzednim roku, pierwszy dzieñ festiwalu mia³ charakter warsztatów muzycznych, natomiast drugiego dnia odby³ siê koncert galowy. Warsztaty prowadzi³a prof. Akademii Muzycznej w Katowicach Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, która dziêki wyj±tkowej intuicji i zdolno¶ciom pedagogicznym nawi±za³a ¶wietny kontakt z m³odymi muzykami, otwieraj±c ich na ró¿ne formy interpretacji muzycznej, odwo³uj±c siê do niekonwencjonalnych metod dydaktycznych. W warsztatach wziêli udzia³ piani¶ci ze szkó³ muzycznych z ca³ego województwa oraz z partnerskiej Or³owej w Republice Czech, którzy prezentowali utwory wspó³czesnych kompozytorów. O efektach warsztatów mo¿na by³o siê przekonaæ podczas koncertu galowego, kiedy to na scenie zagra³o 5 spo¶ród 16 uczestników warsztatów, wybranych przez prof. Gabrielê Szendzielorz-Jungiewicz.

Koncert galowy rozpocz±³ wystêp po³±czonych chórów rydu³towskich "Lira" i "Cecylia" oraz chóru "Melodia" z Pstr±¿nej, którzy za¶piewali pie¶ñ Henryka Miko³aja Góreckiego "Zdrowa¶ b±d¼, Maryja", wprowadzaj±c zgromadzonych go¶ci w nastrój refleksji i zadumy. Koncert mia³ niezwykle podnios³y i uroczysty charakter. Na widowni w¶ród wielu znamienitych go¶ci by³a obecna Jadwiga Górecka, wdowa po kompozytorze oraz Rodzina.

W pierwszej czê¶ci koncertu wyst±pili: Monika Sikorska-Wojtacha, Szymon Kowalski, Anna Górecka, córka kompozytora Góreckiego, która wykona³a preludia zmar³ego niedawno ojca. Drug± czê¶æ koncertu wype³ni³y wystêpy uczestników warsztatów. Zaprezentowali po jednym przygotowanym utworze oraz wspólnie wykonali improwizacjê na fortepianie preparowanym i innych instrumentach, która spotka³a siê z du¿ym zainteresowaniem publiczno¶ci.

Niestety, z powodu trudnych warunków atmosferycznych, na koncercie galowym nie pojawili siê m³odzi piani¶ci i go¶cie z Or³owej.

II Miko³ajowy Festiwal Muzyczny zakoñczy³ wystêp Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz. Publiczno¶æ nagrodzi³a artystów i m³odych adeptów sztuki fortepianowej gromkimi brawami. Po koncercie Burmistrz Miasta Kornelia Newy osobi¶cie pozna³a prof. Gabrielê Szendzielorz-Jungiewicz i wyrazi³a swoje wyrazy uznania odno¶cie zagranej kompozycji Magdaleny Cynk pt. "Taniec Dzwonów".

Organizatorzy maj± nadziejê, ¿e idea festiwalu bêdzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.











Henryk Miko³aj Górecki

12 listopada 2010 r zmar³ jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, Henryk Miko³aj Górecki. Miêdzynarodow± s³awê przynios³a Góreckiemu III "Symfonia pie¶ni ¿a³osnych", skomponowana w latach 70-tych na zamówienie rozg³o¶ni Sudwestfung w Baden - Baden. Prawykonanie "Trzeciej" odby³o siê w 1977 r. w Royan. Wtedy utwór wzbudzi³ kontrowersje, ¶wiat na nowo odkry³ arcydzie³o Góreckiego po latach wraz z nagraniem Dawn Upshaw (sopran), London Sinfoniety i Davida Zinmana. W 1992 roku ukaza³a siê p³yta z nagraniem III "Symfonii Pie¶ni ¿a³osnych" w Ameryce i Wielkiej Brytanii. "Anglosasi zwariowali na jej punkcie: codziennie kupowa³o j± tysi±c osób" (Gazeta Wyborcza 13-14 listopada 2010, Jacek Hawryluk, £ukasz Ka³êbasiak). P³yta znalaz³a siê na czele listy przebojów muzyki powa¿nej, ale równie¿ na li¶cie przebojów popowych wyprzedzi³a Nirvanê i Stinga. Górecki sta³ siê ikon± kultury masowej, znalaz³ siê na elitarnej li¶cie geniuszy muzycznych sporz±dzonej przez brytyjski dziennik "The Telegraph". "Trzecia" sta³a siê bardzo popularna, s³uchali jej wszyscy. P³yta sprzeda³a siê na ¶wiecie w grubo ponadmilionowym nak³adzie - by³ to najwiêkszy komercyjny sukces polskiej muzyki wspó³czesnej.

Henryk Miko³aj Górecki chêtnie komponowa³ dla Kronos Quartet ze Stanów Zjednoczonych, w czasie otwartej próby tego s³ynnego amerykañskiego kwartetu smyczkowego powiedzia³ "Nim umrê chcia³bym siê dowiedzieæ, co to jest muzyka. Ostatnio ¿yjê zdaniem, jakie wypowiedzia³ Leszek Ko³akowski, ¿e "muzyka to go¶æ z innego ¶wiata". Chc±c poznaæ nieco bli¿ej postaæ kompozytora, zanim zosta³ laureatem wielu konkursów kompozytorskich i nim jego twórczo¶æ sta³a siê znana na ca³ym ¶wiecie, powinni¶my wróciæ do lat jego dzieciñstwa i m³odo¶ci. Henryk Miko³aj Górecki urodzi³ siê 6 grudnia 1933 roku w Czernicy. Jego ojciec pracowa³ na kolei, mama grywa³a na fortepianie, zmar³a, kiedy Henryk Miko³aj mia³ 2 lata. O swoim dzieciñstwie wypowiada³ siê bardzo oszczêdnie "Choroby, tu³aczki, szpitale. To by³o moje dzieciñstwo" i jeszcze "Na ¦l±sku jest takie przys³owie: ojciec kolejarz, syn tr±ba. Mia³em zadatki na tak± w³a¶nie tr±bê." Henryk Miko³aj Górecki ukoñczy³ liceum ogólnokszta³c±ce w Rydu³towach, gry na instrumentach uczy³ siê u muzyka amatora, pracownika poczty. Edukacjê muzyczn± rozpocz±³ w 1952 roku w ¦redniej Szkole Muzycznej w Rybniku pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków. Naukê kontynuowa³ w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji Boles³awa Szablewskiego. Jako kompozytor zadebiutowa³ w 1958 roku. 27 lutego 1958 roku odby³ siê pierwszy w historii katowickiej uczelni koncert monograficzny wype³niony utworami Henryka Miko³aja Góreckiego. Od 1965 roku pracowa³ w katowickiej uczelni, w 1975 roku zosta³ jej rektorem, dwa lata pó¼niej otrzyma³ tytu³ profesora nadzwyczajnego. Wszyscy, którzy wspó³pracowali z kompozytorem zapamiêtali, ¿e w muzyce nie uznawa³ kompromisów, nie lubi³, gdy muzykê traktowa³o siê niepowa¿nie albo bez nale¿ytego zaanga¿owania. Na stopie towarzyskiej by³ cz³owiekiem skromnym, ciep³ym i troskliwym. Nie przepada³ za obchodami jubileuszy i celebr±. W 2003 roku, kiedy hucznie obchodzono 70 urodziny kompozytora w Katowicach, uj±³ go¶ci wyznaniem, ¿e nie lubi jubileuszy, a jeszcze bardziej wydawania na nie pieniêdzy - "Jak zobaczê 20 potê¿nych bukietów kwiatów, to widzê, ile by³oby za to bochenków chleba czy strzykawek. To mnie wkurza, mówi±c m³odzie¿owo." Henryk Miko³aj Górecki otrzyma³ tytu³ doktora honoris causa kilku polskich i zagranicznych uczelni, by³ laureatem wielu konkursów, otrzyma³ wiele znacz±cych odznaczeñ. By³ laureatem Orderu ¦w. Grzegorza Wielkiego, najwy¿szego odznaczenia papieskiego, jakie mo¿e otrzymaæ osoba ¶wiecka. W 2003 roku zosta³ odznaczony Krzy¿em Komandorskim z Gwiazd± Orderu Odrodzenia Polski. W¶ród wielu tytu³ów, którymi zosta³ wyró¿niony jest równie¿ tytu³ Honorowego Obywatela Miasta Rydu³towy, nadany kompozytorowi 11 maja 1995 roku przez Radê Miasta Rydu³towy. 22 pa¼dziernika 2010 roku, w szpitalu, odebra³ przyznany przez Prezydenta RP Order Or³a Bia³ego. Muzyczny talent przekaza³ dzieciom - córka kompozytora jest pianistk±, syn Miko³aj jest kompozytorem.

W grudniu 2009 roku w Rydu³towach odby³ siê I Miko³ajowy Festiwal Muzyczny pod patronatem Henryka Miko³aja Góreckiego, na co kompozytor wyrazi³ zgodê. Festiwal ten mia³ na celu pog³êbianie wiedzy, rozbudzenie zainteresowania i zdobywanie nowych umiejêtno¶ci interpretacyjnych wspó³czesnej muzyki fortepianowej. W tym roku Festiwal zosta³ zaplanowany na 3 i 4 grudnia. Odbêdzie siê w zaplanowanym terminie, bêdzie nosi³ imiê kompozytora. Organizator, Rydu³towskie Centrum Kultury, zamierza kontynuowaæ ideê festiwalu w nastêpnych latach równie¿ ze wzglêdu na fakt, ¿e kompozytor by³ zwi±zany z naszym miastem, jako m³ody cz³owiek uczy³ muzyki w szkole podstawowej w Radoszowach. Sam mistrz wspomina³ ten rozdzia³ swojego ¿ycia -"By³o ich wielu, chyba z kilkudziesiêciu. Pamiêtam, jak æwiczyli¶my na cztery g³osy jak±¶ pie¶ñ Moniuszki. Tak siê zapamiêtali¶my w ¶piewaniu, ¿e nie us³yszeli¶my dzwonka. Dopiero rodzice, którzy przyszli po swe dzieci, przypomnieli nam o ¶wiecie." W koncercie galowym tegorocznej edycji Festiwalu córka kompozytora, Anna Górecka zagra preludia Henryka Miko³aja Góreckiego.



Dyrekcja Rydu³towskiego Centrum Kultury z przykro¶ci± informuje, i¿ zaplanowany na dzi¶ (22.10.) koncert tematyczny w ramach projektu Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu - "Popularne bawarskie szlagry" nie odbêdzie siê ze wzglêdu na tragiczny wypadek w KWK Rydu³towy - Anna.Koncert zosta³ prze³o¿ony na dzieñ 29.10.2010 r. (pi±tek) na godz. 18.00. Wszystkie wej¶ciówki z dnia 22.10. bêd± obowi±zywa³y w przysz³ym tygodniu tj. 29.10.2010.

Z góry dziêkujemy. RCK




Koncert tematyczny z cyklu Muzyczny ¦l±sk a Europa "Muzyczny Wiedeñ".

W dniu 24 wrze¶nia odby³ siê kolejny, a pierwszy po przerwie wakacyjnej, koncert kameralny. W programie koncertu znalaz³y siê utwory klasyków wiedeñskich: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna i Ludwika van Beethovena. Po raz pierwszy koncert zaplanowany w ramach projektu odby³ siê w Sali teatralnej w nowej siedzibie Rydu³towskiego Centrum Kultury. Sala ta stwarza zupe³nie inne mo¿liwo¶ci i warunki dla koncertu ni¿ u¿ytkowana dotychczas Sala kameralna przy ulicy Raciborskiej 369. Nowa Sala Teatralna przy ul. Strzelców Bytomskich ma 290 miejsc, ale daje mo¿liwo¶æ dostawienia dodatkowych krzese³ i dlatego publiczno¶æ mo¿e liczyæ nawet 350 osób. W koncercie "Muzyczny Wiedeñ" uczestniczy³o 320 osób. Wyst±pi³a profesor Monika Sikorska - Wojtacha z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncert nale¿y zaliczyæ do bardzo udanych, publiczno¶æ owacjami na stoj±co prosi³a o bisy. Pani profesor zosta³a zaproszona na II Miko³ajowy Festiwal Muzyczn pod patronatem H. M. Góreckiego, który odbêdzie siê w dniach 3 i 4 grudnia br.



Wieczór autorski i promocja ksi±¿ki "Do¶wiadczyæ pogranicza".

W dniu 17 wrze¶nia odby³ siê wieczór autorski zwi±zany z wydaniem ksi±¿ki "Do¶wiadczyæ pogranicza", bêd±cej pok³osiem konferencji popularnonaukowej pn. "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?" Konferencja odby³a siê 24 marca br. Na wieczór autorski przybyli autorzy opublikowanych na ³amach wydawnictwa wyst±pieñ z konferencji, t³umacze, redaktor wydawnictwa, autorka projektu ok³adki. Autorzy zabierali g³os, opowiadaj±c o tematach swoich artyku³ów, kwestii pogranicza i s³usznej idei spotkañ i poznawania wspólnej historii. Na wieczorze autorskim obecnych by³o ok. 40 osób, które otrzyma³y egzemplarze ksi±¿ki z podpisami autorów. Ksi±¿ka zosta³a wydana w ilo¶ci 1000 egzemplarzy.



Prezentacja obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej.

W dniach 16 i 17 wrze¶nia mia³a miejsce Prezentacja obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej. W programie prezentacji znalaz³a siê wystawa prezentuj±ca wnêtrze i wyposa¿enie kuchni ¶l±skiej z prze³omu wieków XIX i XX, i z pierwszej po³owy wieku XX. Eksponaty na wystawê wypo¿yczono z Muzeum Górnictwa Wêglowego w Zabrzu, z Izby Pamiêci Szko³y Podstawowej Nr 1 w Rydu³towach oraz ze zbiorów prywatnych.

Na wystawie znalaz³ siê tradycyjny bia³y byfyj, bêd±cy sercem ka¿dej kuchni, stó³ i krzes³a, haftowane obrusy, serwetki i makatki, przedmioty codziennego u¿ytku - korkownica, korkoci±g, maszynka do krojenia chleba, buncloki, waga, pojemniki na cukier, sól i m±kê, mo¼dzierz, puszka na kopalniaki, pojemnik na chleb, sebuwacz, miski, dzbanki, tara, ¿elazka z dusz±, maselnica, prasa do owoców i sera i wiele innych przedmiotów u¿ywanych w tradycyjnej ¶l±skiej kuchni. Na wystawie mo¿na by³o zobaczyæ równie¿ rze¼by w wêglu, p³askorze¼by w drewnie, tradycyjny kobiecy strój rozbarski, mundur górniczy, obrazy ukazuj±ce ¿ycie w rodzinie górniczej i pracê górnika, tradycyjne górnicze "laurki", eksponaty techniki górniczej.

Po obejrzeniu wystawy m³odzie¿ zaproszona na prezentacjê wziê³a udzia³ w lekcji muzealnej prowadzonej przez Urszulê Potykê i Adama Fru¿yñskiego z Muzeum Górnictwa Wêglowego w Zabrzu. W ramach prezentacji odby³ siê równie¿ krótki konkurs znajomo¶ci gwary ¶l±skiej w oparciu o materia³y z Konkursu na Najpiêkniejsze ¦l±skie S³owo. Konkurs ten zosta³ zorganizowany przez Muzeum ¦l±skie w Katowicach i redakcjê Gazety Wyborczej w 2009 roku. Kolejnym elementem Prezentacji by³o wyst±pienie Aleksandry Matuszczyk - Kotulskiej, która zaprezentowa³a tradycyjny strój rydu³towski, porównuj±c go ze strojem rozbarskim. Nastêpnie Aleksandra Matuszczyk - Kotulska wyg³osi³a autorski monolog w gwarze ¶l±skiej. Na zakoñczenie prezentacji organizatorzy poczêstowali uczestników tradycyjnymi kopalniakami, których smak niektórzy doro¶li jeszcze pamiêtaj±, ale dzieci i m³odzie¿ ju¿ raczej nie mia³a okazji posmakowaæ tych s³odyczy.

Program Prezentacji obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej odby³ siê trzykrotnie, o godzinie 10.00 i 12.15 dla dzieci i m³odzie¿y ze szkó³ podstawowych i gimnazjów w Rydu³towach, o godz. 14.30 dla nauczycieli. Wystawê mo¿na by³o ogl±daæ w dniach 16 i 17 wrze¶nia. Prezentacja obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej wzbudzi³a du¿e zainteresowanie i dyskusjê na temat konieczno¶ci przedstawiania m³odzie¿y tradycji i gwary regionu, który jest jej "ma³± ojczyzn±".



Poplenerowa wystawa malarska i fotograficzna. Przestrzenie pogranicza - Ludzie - Przyroda - Architektura.

W dniu 5 wrze¶nia o godzinie 15.00 mia³ miejsce wernisa¿ wystawy poplenerowej "Ludzie - Przyroda - Architektura". Na otwarcie wystawy zaproszono wszystkich uczestników pleneru malarsko- fotograficznego, który odby³ siê w dniach 28 i 29 maja br. W czasie wernisa¿u organizatorzy wrêczyli podziêkowania malarzom i fotografikom za udzia³ w plenerze oraz udostêpnienie swoich prac na wystawê i dla potrzeb wydawnictwa albumowego, które uka¿e siê w 2011 roku, na zakoñczenie projektu. Wystawê mo¿na ogl±daæ w Sali kameralnej Rydu³towskiego Centum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9A do dnia 29 pa¼dziernika. Wiele osób zobaczy³o ju¿ wystawê ze wzglêdu na fakt, ¿e jest ona otwarta codziennie w godzinach 10.00 - 16.00 oraz w czasie trwania wszystkich imprez kulturalnych odbywaj±cych siê w Rydu³towskim Centrum Kultury.











Serdecznie zapraszamy na koncert "Muzyczny Wiedeñ" z cyklu: "Muzyczny ¦l±sk a Europa". Koncert odbêdzie siê 24 wrze¶nia 2010 roku o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej przy ul. Strzelców Bytomskich 9a w Rydu³towach (budynek by³ego basenu).
Rezerwacja i obiór bezp³atnych wej¶ciówek od 13 wrze¶nia 2010 r.
Szczegó³owe informacje pod numerami telefonów: 4103384, 4577006.



Podczas koncertu wyst±pi: MONIKA SIKORSKA-WOJTACHA (fortepian)
W programie utwory klasyków wiedeñskich: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna i Ludwiga van Beethovena.

O artystce: 
El¿bieta Sikorska-Wojtacha - studia pianistyczne rozpoczê³a w PWSM w £odzi w klasie prof. W³adys³aw Kêdry, a ukoñczy³a w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Boles³awa Woytowicza. Jest laureatk± I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego (1970), IV Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina (1972), VII Festiwalu Pianistyki Polskiej (1974). Prowadzi czynne ¿ycie koncertowe, wystêpuj±c z recitalami, koncertami symfonicznymi i kameralnymi na terenie kraju i za granic± (m.in. Czechy, Wêgry, Ukraina, Francja, W³ochy, Niemcy, Japonia) W repertuarze posiada utwory literatury fortepianowej od muzyki klawesynistów po awangardê. W krêgu jej zainteresowañ naczelne miejsce zajmuje twórczo¶æ fortepianowa W. A. Mozarta i C. Debussy’ego. Szczególnym zainteresowaniem cieszy siê równie¿ muzyka polska - od twórców ery przedchopinowskiej (M. Szymanowska, F. Dobrzyñski) poprzez kompozytorów prze³omu XIX i XX wieku (K. Szymanowski) do muzyki wspó³czesnej. Wykonuje równie¿ muzykê oratoryjn± i kantatow± napisan± na fortepian i zespo³y wokalne. Wspó³pracuje z wieloma muzykami i zespo³ami kameralnymi (m.in. Kwartetem ¦l±skim i pianistami Joann± Domañsk± i Hubertem Salwarowskim). Poza dzia³alno¶ci± artystyczn± zajmuje siê pedagogik± jako profesor w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W gronie swoich uczniów i absolwentów posiada laureatów konkursów krajowych i zagranicznych. Uczestniczy w pracach jury wielu konkursów krajowych oraz prowadzi liczne konsultacje, kursy i warsztaty pianistyczne. Monika Sikorska-Wojtacha jest odznaczona Srebrnym i Z³otym Krzy¿em Zas³ugi.       





Serdecznie zapraszamy na "Prezentacjê obrzêdowo¶ci górniczej i gwary regionalnej", która odbêdzie siê 16 i 17 wrze¶nia 2010 r. w nowej siedzibie Rydu³towskiego Centrum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9a.

Podczas prezentacji bêdzie mo¿na zobaczyæ przedmioty zwi±zane z ¿yciem codziennym rodzin ¶l±skich (wyposa¿enie kuchni, przedmioty codziennego u¿ytku) oraz narzêdzia i stroje górnicze, lampy górnicze, obrazy, fotografie, grafiki, rze¼by w wêglu i drewnie, makatki, obrusy. Eksponaty, które zostan± zaprezentowane zostan± wypo¿yczone z Muzeum Górnictwa Wêglowego w Zabrzu.

16 wrze¶nia odbêdzie siê lekcja muzealna pt. "¯ycie codzienne w rodzinie górniczej" przygotowana przez p. Urszulê Potykê i p. Adama Fru¿yñskiego, pracowników Muzeum Górnictwa Wêglowego w Zabrzu. Organizatorzy przewiduj±, ¿e impreza odbêdzie siê w godzinach 10.00-17.00 i udzia³ w niej wezm± uczniowie szkó³ podstawowych, gimnazjów i liceów oraz wszyscy zainteresowani tematem mieszkañcy Miasta.
Szczegó³owy program prezentacji ju¿ wkrótce.



Poplenerowa wystawa malarstwa i fotograficzna "Przestrzenie pogranicza. Ludzie-Przyroda-Architektura"  

Wernisa¿  odbêdzie siê 5 wrze¶nia 2010 roku o godzinie 15.00 w Sali Kameralnej przy ul. Strzelców Bytomskich 9a w Rydu³towach (budynek by³ego basenu krytego).
Wystawa potrwa do koñca pa¼dziernika.

Wystawa jest pok³osiem pleneru fotograficzno-malarskiego "Przestrzenie pogranicza. Ludzie-Przyroda-Architektura", który odby³ siê w dniach 28, 29.05.2010 r. Plener mia³ charakter objazdowej wycieczki. Uczestnicy zmierzyli siê z tematem podczas trasy obejmuj±cej miejsca: Rynek w Rydu³towach, Osiedle Karola, Zawalisko, Kopalniê "Ignacy", Kalwariê Pszowsk±, £ê¿czok, Pocysterski Zespó³ Klasztorno-Pa³acowy w Rudach. W plenerze udzia³ wziêli fotograficy i malarze z Grupy Artystycznej Konar, z Zespo³u Twórców Nieprofesjonalnych "Oblicza", arty¶ci niezrzeszeni, go¶cie z Or³owej i Karwiny.



3.07.2010 r. na terenach rekreacyjnych przy ul. Bema 126c w Rydu³towach odby³a siê Skakanka Rock Festival. W ramach festiwalu wyst±pi³y zespo³y Glayzy z Wierzniowic w Republice Czeskiej, Popió³, Underground i jako gwiazda wieczoru Ras Luta & Riddim Band. Festiwal przeznaczony by³ dla m³odej widowni, która bawi³a siê w rytmach muzyki rockowej, reggae, i ska.



W dniach 25 i 26.06.2010 r. mia³o miejsce Forum Stowarzyszeñ. Spotkanie przedstawicieli stowarzyszeñ rozpoczê³o siê o godzinie 12.00 w Sali Senatorskiej Go¶cinnego Domu w Rydu³towach. By³a to konferencja, podczas której odby³y siê prelekcje dotycz±ce prawnych i praktycznych aspektów funkcjonowania organizacji pozarz±dowych, przedstawiciele kilku stowarzyszeñ zaprezentowali swoj± dzia³alno¶æ. Zgromadzeni wys³uchali wyk³adu pt. "Nowelizacja ustawy o organizacjach po¿ytku publicznego i wolontariacie" i zyskali wiedzê o ró¿nych mo¿liwo¶ciach pozyskiwania funduszy na dzia³alno¶æ stowarzyszeñ.

Na rynku miasta od godziny 16.00 mo¿na by³o ogl±daæ stoiska wystawowe rydu³towskich stowarzyszeñ. Cz³onkowie stowarzyszeñ do³o¿yli wszelkich starañ, by zaprezentowaæ siê jak najlepiej i zachêciæ nowych sympatyków do dzia³alno¶ci w szeregach ich organizacji. W czasie prezentacji stowarzyszeñ mia³a miejsce promocja ksi±¿ki "Wielkie maszkiecenie w Rydu³towach" - pierwszego wydawnictwa w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu." Autorka ksi±¿ki Bogus³awa Jêdro¶ka i autorki przepisów kulinarnych zawartych w wydawnictwie sk³ada³y autografy dla ustawiaj±cych siê w kolejce czytelników. Drugiego dnia forum zorganizowano wycieczkê do zaprzyja¼nionej Or³owej. Cz³onkowie Polskiego Zwi±zku Kulturalno-O¶wiatowego przygotowali trasê wycieczki dla stowarzyszeñ rydu³towskich. Uczestnicy wycieczki odwiedzili ko¶ció³ ewangelicki i katolicki, wys³uchali wyk³adu pod pomnikiem polskiego gimnazjum, prelekcji na starym mie¶cie o historii Or³owej i relacji zdarzeñ na miejscu katastrofy polskich lotników, ¯wirki i Wigury. Nastêpnie wziêli udzia³ w tradycyjnym ¶wiêcie "wianków" w domu Polskiego Zwi±zku Kulturalno-O¶wiatowego.



18.06.2010 r. odby³ siê kolejny koncert tematyczny z cyklu "Muzyczny ¦l±sk a Europa", tym razem by³a to "Piosenka francuska". Arty¶ci przybli¿yli piosenki francuskich bardów oraz utwory z krêgu muzyki popularnej i filmowej. Marta Wilk za¶piewa³a piosenki Edith Piaf, Jacquesa Brela, Joe Dassina, Juliette Greco, Michale Legranda do akompaniamentu kontrabasu (Bartek Stêpieñ) i fortepianu (Tomasz Walczak). Wokalistka obdarzona tak¿e talentem do opowiadania, przybli¿y³a s³uchaczom atmosferê Francji, ¿yciorysy artystów, czêsto kusz±c siê na autorsk± translacjê tekstów piosenek, zaskarbiaj±c sobie sympatiê publiczno¶ci.



W dniach 28 i 29.05.2010 r. odby³ siê Plener fotograficzno-malarski "Przestrzenie pogranicza. Ludzie-Przyroda-Architektura", który mia³ charakter objazdowej wycieczki. Uczestnicy zmierzyli siê z tematem podczas trasy obejmuj±cej miejsca: Rynek w Rydu³towach, Osiedle Karola, Zawalisko, Kopalnia "Ignacy", Kalwaria Pszowsk±, £ê¿czok, Pocysterski Zespó³ Klasztorno-Pa³acowy w Rudach. W plenerze udzia³ wziêli fotograficy i malarze z Grupy Artystycznej Konar, z Zespo³u Twórców Nieprofesjonalnych "Oblicza", arty¶ci niezrzeszeni, go¶cie z Or³owej i Karwiny. Aura i wena twórcza sprzyja³a malarzom i fotografom. W sierpniu 2010 r. rozpoczn± siê przygotowania do wystaw poplenerowych, wernisa¿ odbêdzie siê 5 wrze¶nia 2010 r, w cyklu imprez inauguruj±cych dzia³alno¶æ nowej siedziby Rydu³towskiego Centrum Kultury.







"Muzyka s³onecznej Grecji"

14 maja 2010 r. odby³ siê koncert tematyczny "Muzyka grecka" bêd±cy czê¶ci± cyklu "Muzyczny ¦l±sk a Europa". Choæ wiosenna aura zawiod³a, mogli¶my liczyæ na niezawodn± rydu³towsk± publiczno¶æ, która licznie zebra³a siê w Sali Kameralnej.

W muzyczn± podró¿ do s³onecznej Grecji zabra³ s³uchaczy zespó³ "Akropolis". W sk³ad zespo³u wchodz± Konstanty Ramilowski, który gra na mandolinie, gitarze i tradycyjnym greckim bouzouki oraz George Ramilowski (instrumenty elektroniczne). Podczas pi±tkowego koncertu wspomaga³ zespól, graj±cy na instrumentach klawiszowych, Damian Nowak z zespo³u "Hellada". Muzycy przeplatali swój wystêp opowie¶ciami o tradycyjnych greckich instrumentach i kulturze Hellady. Publiczno¶æ ¿ywo reagowa³a, zw³aszcza gdy zespó³ wykonywa³ Sirtaki, które przywo³a³y w pamiêci odbiorców muzykê skomponowan± przez Mikisa Theodorakisa do filmu "Grek Zorba".

Po koncercie zaproszono zgromadzon± w Sali Kameralnej publiczno¶æ do spróbowania potraw kuchni greckiej. W ramach pokoncertowej degustacji serwowano sa³atkê greck± i zapiekane bak³a¿any.







14.05.2010 r. "Muzyka grecka"

14.05.2010 r. zapraszamy Pañstwa na kolejny koncert z cyklu "Muzyczny ¦l±sk a Europa" pt. "Muzyka grecka".

Wyst±pi zespó³ "Akropolis" w sk³adzie: Konstanty Ramilowski (bouzouki, mandolina, gitara), Georgie Ramilowski (instrumenty elektroniczne) oraz go¶cinnie Damian Nowak z zespo³u Hellada na instrumentach klawiszowych.



W repertuarze znajduj± siê SIRTAKI, grane na tradycyjnym instrumencie- bouzouki oraz popularne melodie greckie.

Rozpoczynamy o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej przy ul. Raciborskiej 369 w Rydu³towach.

Rezerwacja i odbiór bezp³atnych wej¶ciówek od 4 maja 2010 r. w siedzibie Rydu³towskiego Centrum Kultury.

O wykonawcach:

Debiutowali na Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu 1999r. Nastêpnie realizowali nagrania dla TV Polsat, wydali dwie autorskie p³yty: "Greckie Noce" i "Toast za ¿ycie". Muzykê greck± i greck± naturê maj± we krwi, ojciec muzyków pochodzi z Grecji.
W repertuarze zespo³u Akropolis znajduj± siê tradycyjne greckie SIRTAKI, (w³a¶ciwie Sirtáki, lub Syrtáki), taniec powsta³y w 1964 r., zbli¿ony klimatem i choreografi± do greckich tañców ludowych. Miêdzynarodowa popularyzacja tego tañca jest zwi±zana z sukcesem filmu Grek Zorba, i niezapomnian± muzyk±, napisan± przez Mikisa Theodorakisa. Sirtaki to po³±czenie szybkiej i wolnej wersji tañca hasapiko (grec. Hasápikos, Chasápikos), czyli popularnej Zorby. Sirtaki, w odró¿nieniu od wiêkszo¶ci greckich tañców ludowych, nie tañczy siê w kole, trzymaj±c siê za rêce, lecz tancerze (tradycyjnie tylko mê¿czy¼ni) tworz± liniê, k³ad±c rêce na ramiona s±siada. Pocz±tkowe tempo na 4/4 wraz z przyspieszeniem muzyki zmienia siê na 2/4.

Muzyka grecka paradoksalnie nie pochodzi z samej Grecji, tylko z krajów orientalnych. Historycy sztuki jej rodowodu doszukuj± siê w staro¿ytnym Egipcie, Chinach czy Babilonii, odwo³uj±c siê do podobieñstw w koncepcji etosu, systemu d¼wiêkowego czy instrumentarium. Istot± muzyki greckiej jest synkretyzm, po³±czenie muzyki z poezj± i tañcem. Jest to zjawisko okre¶lane jako trójjedyna chorea, sprzê¿enie dziedzin sztuki- muzyki, s³owa i ruchu, warunkuj±ce wzajemne oddzia³ywanie na siebie.



Prezentacja rêkodzie³a, dorobku twórców ludowych i nieprofesjonalnych

W kalendarzu projektowych dzia³añ promocyjno-kulturalnych w dniu 3 maja znalaz³o siê spotkanie z twórcami ludowymi i nieprofesjonalnymi o ponadregionalnym zasiêgu. Odby³o siê ono na rydu³towskim rynku w czasie tradycyjnej "majówki". Pod du¿ymi namiotami przygotowano stanowiska wystawiennicze malarzy, fotografików, rze¼biarzy, modelarzy, pracowni ceramiki, wyrobów szyde³kowanych, robionych na drutach, kartek okoliczno¶ciowych i oryginalnej bi¿uterii oraz ¶l±skiej kuchni. Mimo niesprzyjaj±cej aury publiczno¶æ dopisa³a i wszystkie stoiska cieszy³y siê du¿ym zainteresowaniem zwiedzaj±cych. Kolorowe wyroby rêkodzie³a, rze¼by wielkogabarytowe i obrazy z daleka przyci±ga³y wzrok zachêcaj±c do odwiedzenia wystaw i rozmów z twórcami. £±cznie zaprezentowa³o siê 14 wystawców - stowarzyszeñ i twórców indywidualnych.

Nawi±zano nowe kontakty, planowano przysz³e wystawy na zasadzie wymiany wzajemnej. Idea takiej prezentacji spotka³a siê z akceptacj± i zadowoleniem twórców. W rozmowach z organizatorami Prezentacji podkre¶lali oni potrzebê takich spotkañ, daj±cych mo¿liwo¶æ wzajemnego poznania i prezentacji dorobku oraz zwi±zanej z tym satysfakcji. Prezentacja spotka³a siê równie¿ z pochlebnymi opiniami ze strony zwiedzaj±cych. Niektórzy wystawiaj±cy zagoszcz± w Rydu³towach ponownie w czasie Festiwalu Stowarzyszeñ w dniu 25 czerwca br.



Muzyka czeska

Zgodnie z wcze¶niejszymi zapowiedziami w dniu 30 kwietnia odby³ siê koncert tematyczny "Muzyka Czeska".

Koncert rozpoczê³y wystêpy uczniów Podstawowej Szko³y Muzycznej z Or³owej. W kr±g czeskiej muzyki klasycznej wprowadzi³a s³uchaczy Aniela Mulkowa, nauczycielka klasy fortepianu. Piêkn± polszczyzn±, bardzo ciekawie opowiada³a o kompozytorach i cechach charakterystycznych dla muzyki czeskiej. Publiczno¶æ wys³ucha³a utworów na fortepian, tr±bki i wokalnych.

Drug± czê¶æ muzycznego spotkania wype³ni³a tradycyjna czeska "dechowka" w wykonaniu "Lutyñskiej szóstki" .Zespó³ zaprezentowa³ znane i popularne równie¿ w Polsce utwory ludowe ("Jaworina", "Czorne oczy ma", "Helba") ¶piewane na biesiadach i spotkaniach towarzyskich.

Publiczno¶æ bawi³a siê ¶wietnie i pod¶piewywa³a wspólnie z zespo³em. Atmosfera tego muzycznego spotkania by³a bardzo sympatyczna i radosna. Dowcipkowano z niuansów i zawi³o¶ci jêzykowych polsko-czeskich.

Po oficjalnym koncercie mia³ miejsce ma³y koncert towarzyski, w którym wyst±pi³a wokalistka "Lutyñskiej szóstki" wspólnie z przewodnicz±c± Radliñskiego Ko³a Gospodyñ Wiejskich.
W ramach degustacji kuchni czeskiej serwowano "rybi salat", "czosnkow± zupê" i o³omunieckie sery.
Muzyczne spotkanie po³±czy³o dwa narody w jedn± rozbawion± grupê przyjació³ w edukacji i zabawie.



10 kwietnia Dyrektor RCK Janina Chlebik - Turek i koordynator projektu Joanna Marcisz by³y z wizyt± w Or³owej, w siedzibie Polskiego Zwi±zku Kulturalno O¶wiatowego i w Szkole Polskiej. W czasie tego spotkania omówiono kwestiê udzia³u orlowskich stowarzyszeñ, artystów ludowych i nieprofesjonalnych, rêkodzielników w zbli¿aj±cej siê Prezentacji rêkodzie³a i dorobku twórców ludowych. Impreza odbêdzie siê 3 maja na rydu³towskim rynku.

Przedstawicielki RCK przedstawi³y równie¿ program Pleneru Fotograficzno-Malarskiego, który odbêdzie siê w ramach projektu w dniach 28 i 29 maja. Uzyska³y zapewnienie ze strony obecnych na spotkaniu fotografów i malarzy o ich obecno¶ci na plenerze. Rozmawiano równie¿ o kolejnym wydarzeniu kulturalnym w ramach projektu - Forum Stowarzyszeñ, które zosta³o zaplanowane na 25 i 26 czerwca. Cz³onkowie PZKO potwierdzili udzia³ w tej imprezie.

W budynku Szko³y Polskiej znajduje siê tablica upamiêtniaj±ca mieszkañców Or³owej poleg³ych w czasie II wojny ¶wiatowej i w Katyniu. Pod tablic± z³o¿ono bia³o- czerwone kwiaty, zapalono znicze. Chór za¶piewa³ pie¶ñ "Czerwone maki na Monte Cassino" i "O pokój". Po zakoñczeniu uroczysto¶ci zebrani udali siê do siedziby PZKO by wys³uchaæ prelekcji Janiny Chlebik - Turek zatytu³owanej "Sasiedzi - daleko czy blisko?" By³o to wyst±pienie przygotowane przez Janinê Chlebik - Turek i Macieja Porêbê na konferencjê "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit"? Konferencja odby³a siê 24 marca w Rydu³towach. Obecni na konferencji cz³onkowie PZKO poprosili o odczyt dla wiêkszej grupy cz³onków zwi±zku w Or³owej. Prelekcja spotka³a siê z du¿ym zainteresowaniem i wywo³a³a dyskusjê.

Mieszkañcy Rydu³tów zostali zaproszeni na uroczysto¶æ z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, która odbêdzie siê w Bohuminie w dniu 14 kwietnia o godzinie 16.00 oraz na Festiwal Kultur Narodowych w dniu 9 maja w Or³owej. Na festiwalu wyst±pi± zespo³y muzyczne i taneczne, chóry, wokali¶ci i instrumentali¶ci ze szkó³ muzycznych. W finale festiwalu wyst±pi Ewa Farna.



30.04.2010 r. koncert tematyczny "Muzyka czeska"

Podstawowa Szko³a Muzyczna w mie¶cie Orlová zostala za³o¿ona w roku 1931. W roku przyszlym bêdzie wiêc uroczy¶cie obchodziæ 80-lecie istnienia Od pocz±tku dzia³alno¶ci swymi koncertami oraz spektaklami muzycznymi chlubnie zapisa³a siê na "mapie kulturalnej" miasta i tak jest do dnia dzisiejszego.

Niektórzy wychowankowie szko³y osi±gnêli sukcesy rangi miêdzynarodowej, ale g³ównym zadaniem i pos³annictwem szko³y jest umuzykalnienie dzieci i m³odzie¿y. Dzi¶ do placówki tej uczêszcza 478 dzieci i m³odych ludzi w wieku od 4 do 19 lat. Maj± oni mo¿liwo¶æ kszta³cenia w trzech kierunkach: muzycznym, tanecznym oraz plastycznym.

Swe umiejêtno¶ci prezentuj± na koncertach szkolnych, festiwalach i na konkursach muzycznych, tanecznych i plastycznych. W czasie ostatnich dziesiêciu lat uczniowie szko³y nagrali cztery p³yty. Obecnie dyrektork± szko³y jest Blanka Zátopková, a grono nauczycielskie tworzy 20 pedagogów.

PROGRAM KONCERTU

Wystapi±:

Václav Pastusek - fortepian
("Cyrkowy kankan" Emil Hradecký)

Kristýna Branna - flet prosty
("Marzenie", "Klauni" Vlasta Bachtíková)

Kateøina Steffková i Kateøina Branná - fortepian
("Taniec s³owiañski" Antonín Dvoøák)

Václav Pastusek i Daniel Gamrot - tr±bka
("Rondo dla 2 tr±bek" Stanislav Jelínek)

Lenka Bpjdova i Miroslav Rapcak - wokal
(Duet z musicalu "Dracula" Karel Svoboda)

Kateøina Branna - fortepian i Kateøina Sigutpva - perkusja
("Bugatti step" Jaroslav Jezek)

LUTYÒSKA 6
Zespó³ za³o¿y³ w roku 1996 kapelmistrz Alois Kaleta.Formacja prezentuje nie tylko tradycyjny repertuar orkiestr dêtych, lecz równie¿ pie¶ni regionu cieszyñskiego i utwory popularnego zespo³u ostrawskiego "Buøinky". Wielk± popularnosci± cieszy siê tak¿e tzw. folklor ze starej Pragi w wykonaniu Lutyñskiej 6. Cz³onkowie zespo³u czêsto goszcz± w Polsce i dlatego maj± w swym repertuarze równie¿ utwory polskie. Lutyñska 6 to instrumenty dête, akordeon, perkusja i ¶piew.
Zespó³ tworz± Alois Kaleta, Frantisek Wodecki, Tomás Kub, Evzen Drobek, Jiøí Ulman, Lenka Kuøátková.



Konferencja popularnonaukowa "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?"

24 marca, kilka minut po godzinie 10 w Go¶cinnym Domu w Rydu³towach rozpoczê³a siê konferencja, bêd±ca czê¶ci± projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu". Przygotowania do konferencji rozpoczê³y siê ju¿ w styczniu, pracownicy Rydu³towskiego Centrum Kultury nawi±zali kontakt z naukowcami z Uniwersytetu ¦l±skiego i Opolskiego, przedstawicielami Polskiego Zwi±zku Kulturalno O¶wiatowego w Orlovej i Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Przeprowadzono rozmowy z kierownictwem s³u¿b pogranicza, wys³ano pierwsze informacje do przysz³ych uczestników konferencji. Zaproszeni go¶cie licznie przybyli na spotkanie, by wys³uchaæ wyk³adów, podzieliæ siê wiedz±, wymieniæ pogl±dy i do¶wiadczenia na temat naszego miejsca na ziemi, naszej ma³ej ojczyzny - pogranicza polsko - czeskiego. W¶ród go¶ci konferencji by³a pani Burmistrz Kornelia Newy, zastêpca Burmistrza Henryk Hajduk, Sekretarz Miasta Krzysztof Jêdro¶ka, pose³ na sejm RP Ryszard Zawadzki, zastêpca starosty Miasta Orlova Rados³aw Moj¿iszek, wójt gminy Gaszowice Andrzej Kowalczyk, wójt gminy Mszana Jerzy Grzegoszczyk, ksi±dz proboszcz Konrad Opitek z parafii ¦w. Jerzego, Donata Maliñska Naczelnik Wydzia³u Strategii i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wodzis³awiu ¦l±skim. Na konferencjê przyjechali przedstawiciele Polskiego Zwi±zku Kulturalno O¶wiatowego w Orlovej z prezesem Marianem Jêdrzejczykiem i vice prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Bogus³awem Chwajolem. Przy konferencyjnych sto³ach zasiedli przedstawiciele stowarzyszeñ i towarzystw naukowych, spo³ecznych, kulturalnych oraz sportowych naszego miasta i regionu, dyrektorzy szkó³ i przedszkoli, nauczyciele i uczniowie, dyrektorzy placówek kulturalnych, przedstawiciele Urzêdu i Rady Miasta Rydu³towy oraz Rady Powiatu. Po powitaniu i oficjalnym otwarciu konferencji przez pani± Burmistrz Korneliê Newy zgromadzeni wys³uchali wyk³adów w nastêpuj±cym porz±dku:

1. Wyst±pienie dr Jacka Kurka z Instytutu Historii Uniwersytetu ¦l±skiego pt "S³owo o rzece"
2. Wyst±pienie dr Krzysztofa Maliszewskiego z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu ¦l±skiego pt. "Edukacja - warsztat budowania mostów".
3. Wyst±pienie dr Zbigniewa Kad³ubka z Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu ¦l±skiego pt. "Pograniczne czaszki - podmiot wobec kondycji pogranicznych i peryferyjnych."
4. Wyst±pienie mgr Leszka Iwulskiego, doktoranta Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pt. "Wspó³praca transgraniczna jako przyk³ad rozwoju dyskursu miêdzykulturowego - casus pogranicza polsko - czeskiego."

Po przerwie dyrektor Rydu³towskiego Centrum Kultury Janina Chlebik Turek, przedstawi³a tekst przygotowany wspólnie z Maciejem Porêb±, absolwentem Historii Wydzia³u Nauk Spo³ecznych U¦ w Katowicach, pracownikiem Starostwa Powiatowego, prezesem Zarz±du Fundacji na Rzecz Rozwoju Regionalnego "Pro Silesia".By³o to wyst±pienie zatytu³owane "S±siedzi - daleko czy blisko?" Nastêpnie uczestnicy konferencji, zgromadzeni w Sali Senatorskiej Go¶cinnego Domu wys³uchali referatu doc.Bogus³awa Chwajola, wiceprezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, przedstawi³ on struktury organizacyjne polonii w Republice Czeskiej, omówi³ ich dawne i aktualne dzia³ania. Po wyst±pieniach rozpoczê³a siê dyskusja, w trakcie której g³os zabrali Eryk Holona z Radliñskiego Towarzystwa Kulturalnego, Henryk Machnik i Janusz Grabiec z Towarzystwa Mi³o¶ników Rydu³tów, Marian Jêdrzejczyk z Ko³a Miejscowego PZKO Orlova Lutynia. Po zakoñczeniu dyskusji doktor hab. Aleksandra Kunce z Uniwersytetu ¦l±skiego dziêkuj±c wszystkim prelegentom za wyst±pienia podkre¶li³a istotne zagadnienia poruszone w ka¿dym z wyk³adów i wskaza³a na konieczno¶æ zastanowienia siê i refleksji nad naszym ¿yciem "na pograniczu". Dr hab. Aleksandra Kunce bêdzie recenzentem ksi±¿ki, której ukazanie siê zosta³o zaplanowane na dzieñ 30 lipca 2010 r, a która bêdzie pok³osiem i prób± podsumowania konferencji "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?" W konferencji uczestniczy³y równie¿ media: telewizja TVT nagra³a jej fragmenty i przeprowadzi³a wywiady z pani± Burmistrz Korneli± Newy i dyrektorem RCK Janin± Chlebik Turek, Radio Vanessa - redaktor Jacek G±ska rozmawia³ z dr hab. Aleksandr± Kunce, doc. Bogus³awem Chwajolem z Orlovej i Joann± Marcisz - koordynatoren Projektu" Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu."oraz "Nowiny Wodzis³awskie - redaktor Tomasz Raudner równie¿ rozmawia³ z uczestnikami konferencji i wykona³ dokumentacjê fotograficzn±. Konferencja zakoñczy³a siê ok. godziny 14, go¶cie otrzymali drobne upominki promuj±ce konferencjê i projekt. Po konferencji rozpoczn± siê prace redakcyjne nad przygotowaniem tekstów do ksi±¿ki i ich t³umaczeniami na jêzyk angielski, czeski i niemiecki. Ju¿ dzisiaj zapraszamy do lektury wydawnictwa, które znajdzie siê w rêkach czytelników w czasie wakacji.

Joanna Marcisz



Irlandzkie klimaty w Sali Kameralnej

19 marca 2010 r. Rydu³towskie Centrum Kultury go¶ci³o mi³o¶ników muzyki irlandzkiej podczas koncertu zespo³u Duan. Koncert nieprzypadkowo zbieg³ siê z obchodami Dnia ¦wiêtego Patryka (irlandzkie: Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig, ang: St. Patrick's Day, St. Paddy's Day lub Paddy's Day), irlandzkiego ¶wiêta narodowego, które obchodzone jest 17 marca. Choæ Dzieñ ¦wiêtego Patryka w Polsce nie jest ¶wiêtem oficjalnym, sama idea cieszy siê ogromn± popularno¶ci± w¶ród mi³o¶ników Zielonej Wyspy i ³±czy siê ze spotkaniami w pubach, pokazami tañca i koncertami muzyki irlandzkiej. Obecno¶æ ponad 130 osób ¶wiadczy o du¿ym zainteresowaniu kultur± Irlandii. Zespó³ "Duan", który tworz± pasjonaci celtyckich klimatów, zyska³ uznanie i sympatiê odbiorców koncertu, od pocz±tku nawi±zuj±c kontakt z publiczno¶ci±. Witold Kulczycki, lider zespo³u, przybli¿y³ barwnymi opowie¶ciami historiê, tradycje i muzykê irlandzk±. Podczas koncertu oprócz znanych instrumentów (akordeon, skrzypce, flet poprzeczny, gitara akustyczna) mo¿na by³o us³yszeæ charakterystyczne dla Irlandii: tin whistle, bouzouki, bodhran, które zapewniaj± oryginalne brzmienie. "Duan" w jêzyku irlandzkim oznacza 'pie¶ñ', 'wiersz', o tej podwójnej idei przekonali siê go¶cie w trakcie pi±tkowego koncertu w Sali Kameralnej, do¶wiadczaj±c integracji kodów komunikacji- muzyki i s³owa.





Prawie 120 osób s³ucha³o i oklaskiwa³o artystów w trakcie kolejnego koncertu z cyklu "Muzyczny ¦l±sk a Europa" w ramach "Rydu³towskich spotkañ kulturalnych na pograniczu". Sala Kameralna w budynku rydu³towskiego USC raczej nie pomie¶ci³aby ju¿ wiêkszej ilo¶ci wielbicieli muzyki musicalowej.

Musical to ciekawy i popularny gatunek muzyczny, a je¶li jeszcze wystêpuj± tak lubiani arty¶ci jak Beata Mañkowska i Krzysztof Wierzchowski, to musi siê udaæ. Andrzej Potêpa prowadz±cy musicalowy koncert, interesuj±co wprowadzi³ s³uchaczy w historiê, przypomnia³ pocz±tki tego gatunku sztuki.

Musical - pocz±tkowo prosty spektakl, oparty na tañcu i ¶piewie, z czasem stawa³ siê coraz bardziej wyszukany. Pojawienie siê w latach siedemdziesi±tych nowych, atrakcyjnych tematów, uzdolnionych kompozytorów oraz wspania³ych kreacji aktorskich da³o musicalowi pozycjê porównywaln± z oper± i baletem.

Uwa¿a siê, ¿e prekursorem musicalu jest brytyjski artysta estradowy z koñca XIX wieku, George Edwards. Jedno ze swoich przedstawieñ zatytu³owane "Weso³a dziewczyna" ("A Gaiety Girl", 1893), nazwa³ komedi± muzyczn± i termin ten przetrwa³ a¿ do koñca lat piêædziesi±tych naszego stulecia, a londyñczycy byli w swych produkcjach niedo¶cignieni. Do ich szczytowych osi±gniêæ zalicza siê spektakl "Chu Chin Chow", oparty na jednym z opowiadañ z "Ba¶ni tysi±ca i jednej nocy", zatytu³owanym "Alibaba i czterdziestu rozbójników". Widowisko to, wystawione w His Majesty Theatre w 1916 roku, pozwala³o publiczno¶ci choæ na moment zapomnieæ o okropno¶ciach pierwszej wojny ¶wiatowej. Spektakl d³ugo cieszy³ siê zainteresowaniem, a jego rekord 2238 przedstawieñ nie zosta³ pobity a¿ do lat piêædziesi±tych dwudziestego stulecia.

Amerykañskie przedstawienia muzyczne znacznie ró¿ni³y siê od brytyjskich. By³y bardziej wspó³czesne i mniej wyszukane od swoich odpowiedników z West Endu. Do dzi¶ najwiêksz± s³aw± ciesz± siê takie tytu³y jak "Camelot", "Hello, Dolly!" oraz "Skrzypek na dachu". W roku 1967 zrealizowano musical nowego typu - "Hair", bêd±cy odzwierciedleniem popularno¶ci, jak± w tamtych czasach cieszy³a pacyfistyczna kultura hipisów. Chlubnymi kontynuatorami brytyjskich przedstawieñ by³y: "Olivier" Lionela Barta (1960) oraz "Half a Sixpence" Davida Henekera (1963). Obie sztuki zosta³y oparte na klasyce literatury angielskiej - pierwsza na powie¶ci Dickensa, "Olivier Twist", druga na ksi±¿ce Wellsa "Kipps".

Rydu³towska publiczno¶æ z entuzjazmem przyjmowa³a ka¿dy prezentowany utwór i gromkimi brawami podziêkowa³a artystom, którzy nie dali siê d³ugo prosiæ o bis. Beata Mañkowska i Krzysztof Wierzchowski po¿egnali siê z widowni± znanym utworem "Time to say good bye". Wokalistom na fortepianie akompaniowa³ Klaudiusz Jania.

Po koncercie degustowano angielskie herbatki, kolorowe kanapki z d¿emem i z ogórkami oraz keks z marcepanem. Omawiano koncert i ju¿ umawiano siê na kolejne spotkanie muzyczne, tym razem z muzyk± celtyck±. Relacja z pi±tkowego koncertu pojawi siê na antenie TVT, której ekipa obecna by³a na tej imprezie artystycznej. Organizatorzy maj± nadziejê, ¿e wszystkie koncerty organizowane w ramach projektu cieszyæ siê bêd± tak du¿ym zainteresowaniem i popularno¶ci±.



W dniu 24 marca 2010 r odbêdzie siê konferencja nt. "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?" Tematem chcieliby¶my zainteresowaæ jak najszersze grono historyków, polonistów, dzia³aczy kulturalnych i o¶wiatowych naszego regionu.

W konferencji udzia³ wezm± naukowcy z Uniwersytetu ¦l±skiego dr hab. Aleksandra Kunce, dr Jacek Kurek, dr Krzysztof Maliszewski, dr Zbigniew Kad³ubek. Wyk³ad dr Jacka Kurka bêdzie nosi³ tytu³ "S³owo o rzece".

Nawi±zali¶my kontakt z Polskim Zwi±zkiem Kulturalno-O¶wiatowym w Republice Czeskiej i z sekcj± rybnick± Studenckiego Ko³a Naukowego Historyków Uniwersytetu ¦l±skiego w Katowicach. Zaprosilismy równie¿ Towarzyszystwo Mi³o¶ników Ziemi Wodzis³awskiej, Towarzystwo Przyjació³ Pszowa, Radliñskie Towarzystwo Kulturalne, Stowarzyszenie Humanistyczne: Europa, ¦l±sk, ¦wiat Najmniejszy. Swój udzia³ w konferencji potwierdzi³ ju¿ Leszek Iwulski, doktorant Wydzia³u Historii Uniwersytetu Opolskiego, który wyg³osi referat: "Wspó³praca transgraniczna jako przyk³ad rozwoju dyskursu miêdzykulturowego - casus pogranicza polsko - czeskiego".

Zachêcamy do czynnego udzia³u w konferencji, wyg³oszenia wyk³adu, przedstawienia w³asnych badañ i opracowañ, wziêcia udzia³u w dyskusji. Konferencja jest w fazie przygotowañ, wstêpnie zaplanowana zosta³a w godzinach 10.00-15.00 w Go¶cinnym Domu w Rydu³towach.

O szczegó³ach bêdziemy informowaæ na bie¿±co.
Zapraszamy serdecznie do udzia³u w Konferencji i prosimy o kontakt. Numery telefonów RCK: 032 4537537, kom. 728 961 813, 664 524 843 oraz biuro-rck@wp.pl.



12 lutego koordynator projektu Joanna Marcisz i dyrektor RCK Janina Chlebik-Turek by³y w Orlovej na spotkaniu z przedstawicielami PZKO i Kongresu Polaków w Republice Czech w celu ustalenia ich udzia³u w konferencji "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?".



Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta Rydu³towy

6 lutego w restauracji "Go¶cinny Dom" w Rydu³towach odby³ siê Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta. Pani Burmistrz Kornelia Newy powita³a swoich go¶ci wznosz±c toast za wspóln±, udan± zabawê i spotkanie w miêdzynarodowym gronie. Na balu obecni byli go¶cie z Or³owej i Wiesen.

Go¶cie ruszyli do tañca przy d¼wiêkach walca wiedeñskiego. Oprawê muzyczn± zabawy zapewni³y zespo³y "Frank Prus Trio" i "Arton". W trakcie balu wyst±pili w repertuarze operetkowym Gra¿yna Bieniek, Katarzyna Rzeszutek, Adam ¯aak. Pokaz iluzji na weso³o zaprezentowa³ Andrzej Afanasiew, a wspania³y pokaz tañców latynoamerykañskich w wykonaniu Formacji Tanecznej SPIN wzbudzi³ zachwyt publiczno¶ci.

Bal mia³ równie¿ charakter charytatywny. Zebrane fundusze zostan± przeznaczone dla rydu³towskiego hufca ZHP na letni wypoczynek dzieci z rodzin potrzebuj±cych wsparcia.

Miêdzynarodowy Bal Burmistrza Miasta Rydu³towy, jako wydarzenie kulturalne realizowane w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu" doskonale spe³ni³ swoje zadanie, ³±cz±c w zabawie mieszkañców pogranicza.

W opinii uczestników Balu zabawa by³a udana. Ostatni balowicze opu¶cili Salê Senatorsk± Go¶cinnego Domu nad ranem.



4 lutego koordynator projektu Joanna Marcisz i dyrektor RCK Janina Chlebik-Turek by³y w Katowicach na Uniwersytecie ¦l±skim omawiaæ kwestie konferencji "Pogranicze jako ³±cznik kulturowy - prawda czy mit?".



Koncert tematyczny - Biesiada ¶l±ska

W mro¼ny pi±tkowy wieczór, 22 stycznia ponad 100 osób biesiadowa³o w Sali Kameralnej RCK. Biesiada ¦l±ska by³a pierwszym z 11 zaplanowanych koncertów tematycznych, inauguruj±cym cykl "Muzyczny ¦l±sk a Europa". Biesiadê poprowadzi³ Piotr Scholz, twórca i prowadz±cy popularnej audycji "Biesiada ¶l±ska" w radiu Vanessa. Piotr Scholz przygotowa³ dla go¶ci koncertu krótki quiz muzyczny oparty na zasadzie programu "Jaka to melodia?". Uczestnicy konkursu odgadywali tytu³y piosenek na podstawie prezentowanych, krótkich fragmentów muzycznych. Wszyscy bawili siê bardzo dobrze w czasie konkursu, uczestnicy quizu otrzymali na pami±tkê gad¿ety zwi±zane z projektem - maskotki Rudolfiki, kalendarze i d³ugopisy.

Oprawê muzyczn± koncertu zapewnili muzycy Stowarzyszenia Orkiestra KWK Rydu³towy-Anna. Wyst±pili: ¯aneta Czoga³a (¶piew), Magdalena Witoszek (¶piew), Marcin Wojaczek (¶piew), Pawe³ Siembieda (tr±bka), Dawid Wita (tr±bka), Kamil Wolner (puzon), Kazimierz Wolner (organy), Henryk Musio³ (saksofon). W repertuarze zespo³u znalaz³y siê nie tylko tradycyjne ¶l±skie piosenki, ale równie¿ typowe polskie biesiadne melodie. Publiczno¶æ bardzo dobrze siê bawi³a ¶piewaj±c z zespo³em i ko³ysz±c siê w rytm muzyki. Po koncercie na go¶ci czeka³ tradycyjny ¶l±ski poczêstunek - ciapkapusta, krupnioki, bratkartofle, kawa i ko³ocz. Roz¶piewane towarzystwo rozesz³o siê do domów po 21.

Organizatorzy uwa¿aj± "Biesiadê ¦l±sk±" za udane wydarzenie kulturalne i maj± nadziejê, ¿e kolejne koncerty zgromadz± równie liczn± publiczno¶æ



16 stycznia mia³o miejsce drugie wydarzenie kulturalne w ramach projektu "Rydu³towskie spotkania kulturalne na pograniczu", "Bal polski" w Orlovej w Republice Czech. Go¶ciny imprezie udzieli³a Akademia Handlowa w Orlovej.

W balu wziê³o udzia³ prawie 200 osób, mieszkañców Rydu³tów i Orlovej. Grupie rydu³towskiej przewodzi³a Burmistrz Miasta Kornelia Newy, a orlovskie w³adze reprezentowali dwaj wicestarostowie; Radislav Moj¿iszek i Martin ¦liwka. Du¿± grupê go¶ci stanowili cz³onkowie Polskiego Zwi±zku Kulturalno O¶wiatowego z Orlovej Lutyni z Prezesem Marianem Jêdrzejczykiem na czele.

Dekoracje utrzymano zgodnie z tytu³em balu, w kolorach bia³o-czerwonych, szczególnie zachwyca³a oczy choinka z przepiêknymi bia³o - czerwonymi szyde³kowanymi ozdobami przygotowana przez pani± Ritê Hiltawsk± z rydu³towskiego klubu "Pikotki". Ka¿dy z uczestników zosta³ obdarowany bia³o-czerwonym kotylionem.
Bal rozpocz±³ siê punktualnie o 19.30. polonezem prowadzonym przez Pani± Burmistrz i Prezesa PZKO, ostatniego "który tak poloneza wodzi".

Muzyczn± oprawê zapewni³y zespo³y "B.A.R" i "Sonata", a u¶wietnili program: Beata Mañkowska, Krzysztof Wierzchowski, Andrzej Potempa i zespó³ "Fever Show", ca³o¶ci± przy pomocy mikrofonu dyrygowa³ Piotr Scholc. Oprócz tañców i ¶piewów uczestnicy mogli skosztowaæ polskich potraw, wymieniæ pogl±dy, poznaæ siê bli¿ej w warunkach innych ni¿ spotkania oficjalne. Atmosfera by³a niepowtarzalna. Szampañska zabawa zakoñczy³a siê nad ranem z poczuciem niedosytu. O zadowoleniu go¶ci ¶wiadcz± pami±tkowe wpisy w Kronice Projektu.

Imprezê rejestrowa³a telewizja TVT.



15 stycznia 2010 r. w pi±tek pracownicy RCK, Halina Korbica, Rita Hiltawska z grupy "Pikotki" oraz koordynator projektu Joanna Marcisz udali siê do Orlovej, aby przygotowaæ salê na Bal Polski. Panie z grupy Pikotki przystroi³y balow± choinkê oraz przygotowa³y inne dekoracje. Na miejscu w pracach przygotowawczych pomagali cz³onkowie PZKO. Napompowano 400 bia³ych i czerwonych balonów, ustawiono stoliki, przygotowano scenê i pomieszczenia dla artystów, zawieszono baner i plakaty, ustawiono adpostery i trybunkê. Efekty pracy mo¿na zobaczyæ w Galerii.



23 grudnia 2009 r. Koordynator projektu Joanna Marcisz i Dyrektor RCK Janina Chlebik-Turek spotka³y siê w Orlovej z Prezesem PZKO Marianem Jêdrzejczykiem w celu doprecyzowania szczegó³ów Balu Polskiego i wstêpnych ustaleñ dotycz±cych kolejnych imprez z projektu, w których planuj± swój udzia³ orlowianie. Przekazano sobie wzajemnie ¿yczenia ¶wi±teczne i noworoczne.



16 grudnia 2009 r. Przewodnicz±cy Ko³a Miejscowego PZKO Orlova Lutynia - Marian Jêdrzejczyk udzieli³ wywiadu reporterowi TVT w czasie programu "Przes³uchanie". PZKO jest partnerem Rydu³towskiego Centrum Kultury w realizacji wybranych wydarzeñ kulturalnych w ramach projektu.



15 grudnia 2009 r. w Sali Kameralnej RCK odby³o siê spotkanie ¶wi±teczne Klubu "Pikotki", które przygotowuj± dekoracje na Bal Polski w Orlovej. Bêd± to szyde³kowane bombki w kolorach bia³o-czerwonych i anio³y. W czasie spotkania entuzjastek robótek rêcznych pojawili siê reporterzy TVT, którzy sfilmowali pracê nad ozdobami ¶wi±tecznymi i przeprowadzili wywiad z Daniel± Krajczok, Przewodnicz±c± Klubu. Relacjê ze spotkania bêdzie mo¿na ogl±daæ na antenie TVT w Wigiliê.

¦wi±teczne spotkanie Klubu Pikotki 15.12.2009 r. w Sali Kameralnej RCK ¦wi±teczne spotkanie Klubu Pikotki 15.12.2009 r. w Sali Kameralnej RCK Makaronowe cuda 15.12.2009 r. w Sali Kameralnej RCK




12 grudnia 2009r. - wyjazd Dyrektora Rydu³towskiego Centrum Kultury Janiny Chlebik-Turek do partnerskiego miasta Orlova, gdzie odby³y siê uroczysto¶ci zwi±zane z 80-leciem Polskiej Szko³y Podstawowej oraz rocznic± 171 lat polskiego szkolnictwa w Orlovej-Lutyni. Podczas obchodów zwi±zanych z wy¿ej wymienionymi rocznicami nast±pi³a promocja projektu pn. "Rydu³towskie spotkania kultutalne na pograniczu", przybli¿enie celów i g³ównych za³o¿eñ.



9 grudzieñ 2009 r. koordynator projektu Joanna Marcisz i dyrektor RCK Janina Chlebik-Turek, przedstawicielka klubu "PIKOTKI" oraz managerowie restauracji Go¶cinny Dom (która wygra³a przetarg na obs³ugê gastronomiczn± projektu) go¶cili w Akademii Handlowej w Orlowej. Ustalano wszelkie kwestie organizacyjne dotycz±ce maj±cego siê odbyæ w dniu 16 stycznia Balu Polskiego.

Ze strony czeskiej obecni byli: dyrektor Szko³y Miros³awa Sromkowa, Prezes PZKO Orlova Lutynia Marian Jêdrzejczyk i cz³onek zarz±du PZKO Marian Stec.

Patronat medialny












Strona g³ówna   |    O projekcie   |    Aktualno¶ci   |    Kalendarz imprez   |    Galeria   |    Archiwum   |    Kontakt
stat4u
Projekt i wykonanie:
Projektowanie stron internetowych